autem

Vydat se po vlastní ose do Španělska chce rozhodně odvahu, spolehlivý vůz, zkušeného či lépe zkušené řidiče a dostatečnou zásobu hotovosti (nebo platební či kreditní kartu). Jenom pro představu, vzdálenost Praha - Barcelona je asi 1800 km, Praha - Madrid 2300 km a Praha - Sevilla 2800 km. Cesta vede celou dobu po kvalitních dálnicích, na nichž je dostatek odpočívadel s čerpacími stanicemi, restauracemi a dalšími službami pro motoristy. Doporučená a nejrychlejší cesta do nejbližšího velkého města ve Španělsku - katalánské Barcelony  - je tato:

Praha - Rozvadov - Norimberk - Karlsruhe - Mulhouse - Lyon - Nimes - Perpignan - Barcelona

Trasa je dlouhá asi 1760 km  a při střídání řidičů se dá autem ujet za 19 - 20 hodin. Kromě nákladů na benzín (7 - 10 tis. Kč) počítejte s poplatky (mýtným - ceny zde) za cestu tam i zpět okolo 2 tis. Kč. Aktuální průměrné ceny pohonných hmot v evropských státech naleznete zde. Někteří turisté, především z Moravy, mohou využít i tzv. jižní cestu přes Rakousko a Itálii, která však vede přes Alpy, což je trasa hezká, ale zvýší vám určitě spotřebu paliva. Samozřejmě si můžete trasu naplánovat dle vašeho zájmu o jiné cíle, např. Paříž, Monako či Benátky.

Rozhodně bych doporučil alespoň jeden nocleh, nejlépe ve Francii v jednoduchých motelech typu Formule 1, které bývají otevřeny až od 17. hodiny a rezervaci podrží do 19. hodin. Za cenu se snídaní ve 2 lůžkovém pokoji zaplatíte asi 30 euro, je možná pouze jedna přistýlka.  Rezervaci můžete provést přímo zde. U vámi vybraného motelu jsou uvedeny i GPS souřadnice, které ocení majitelé navigací. Parkování je většinou zdarma.

Cestou dodržujete dopravní předpisy tranzitních států i Španělska, policisté bývají v těchto státech nekompromisní a pokuty bývají velmi vysoké.

Tak mi nezbývá než popřát   Buen viaje