Povrch

Španělsko patří k nejhornatějším zemím Evropy. Povrch země je velmi členitý, pro zjednodušení jsem si dovolil popis španělského území co nejvíce zestručnit a zjednodušit.

MESETA

Většině pevninského Španělska  dominuje rozlehlá náhorní plošina zvaná  Centrální Meseta. Její průměrná nadmořská výška se pohybuje okolo 700 m n. m. Meseta je obklopena téměř ze všech stran několika horskými pásmy.

HORSKÁ PÁSMA

Nejznámějším z těchto pohoří jsou jednoznačně Pyreneje s  nejvyšší horou  Pico de Aneto (3404 m), které leží na španělsko-francouzské hranici. Administrativně náleží pohoří do autonomních oblastí Katalánska, Navarry, Aragonu a Baskicka.

Dalším významným horským systémem je Kastilské pohoří (Cordillera Central), které rozděluje Mesetu na severní a jižní část. Nejvyšším vrcholem je Pico Almanzor (2592 m) ležící asi 150 kilometrů západně od Madridu. Kromě autonomní oblasti hlavního města zasahuje do regionu Kastilie – La Mancha a Kastilie a León.

Nejvyšším pohořím pevninského Španělska je Sierra Nevada v Andaluzii, kde v blízkosti Granady leží nejvyšší vrchol Mulhacén (3478 m). Na svahu hory Velety leží nejjižněji položené lyžařské středisko Evropy, které hostilo v roce 1996 Mistrovství světa v alpském lyžování.

Vápencové Kantaberské pohoří ohraničuje Mesetu na severu. Táhne se podél Biskajského zálivu a zasahuje hned do pěti oblastí – Galicie, Asturie, Kantábrie, Kastilie a León a Baskicka. Nejvyšší vrchol Torre de Cerredo (2648 m) je součástí Národního parku Picos de Europa.

NÍŽINY

 Nejvýznamnějšími nížinatými oblastmi jsou Bétická nížina v Andaluzii  a pánev řeky Ebro na severovýchodě země. Andaluskou nížinu tvoří široké údolí řeky Guadalquivir. Pánev řeky Ebro je tektonická sníženina, obklopená téměř ze všech stran horami. Samostatnou kapitolou jsou většinou úzké  nížiny lemující téměř celé pobřeží.

OSTROVNÍ OBLASTI

Baleárské ostrovy ve Středozemním moři jsou pokračováním Bétického pohoří, jehož součástí je i výše zmíněná Sierra Nevada. Nejvyšší vrcholem je na  Mallorce ležící Puig Mayor (1443 m).

Kanárské ostrovy se nachází v Atlantském oceánu v blízkosti severozápadního pobřeží Afriky. Všechny ostrovy vznikly sopečnou činností. Nejvyšší vrchol celého Španělska leží na ostrově Tenerife (Pico de Teide, 3718 m).