letecky

Nejoptimálnější variantou dopravy do Španělska je ta letecká. Je nejen nejrychlejší, ale při včasném zaknihování i kupodivu nejlevnější. V následujícím textu se zmíním o jednotlivých leteckých společnostech zajišťujících přímé spojení se španělskými destinacemi.

ČSA - létají celoročně, dvakrát denně do Barcelony a Madridu. Zpáteční letenky pořídíte od 5000 Kč. V ceně máte malé občerstvení a výběr nápojů zdarma je velmi omezen. Zavazadla do 20 kg jsou v ceně letenky.

WIZZ AIR - maďarská společnost létá celoročně  do Barcelony a Madridu. Zpáteční letenky se dají zakoupit již od 1800 Kč. Pozor: od dubna 2010 společnost zpoplatnila odbavovaná zavazadla (max. 32 kg) částkou 405 Kč za jeden let a musíte je odbavit on-line. Při odbavení přímo na letišti zaplatíte dvojnásobek !!!! Pokud budete platit kreditní či debetní kartou, zaplatíte mírný poplatek navíc, platba bankovním převodem je zdarma. Personál mluví i česky.

SMART WINGS - létají pouze sezónně z Prahy do Barcelony, Madridu, Valencie, Malagy a na Mallorku a Kanárské ostrovy. Zpáteční letenku do prvních třech měst koupíte od 4000 Kč, do Malagy od 5000 Kč, na ostrovní destinace zaplatíte minimálně dvojnásobek. V ceně je malé občerstvení a zavazadla do 20 kg. Když si pospíšíte s rezervací, můžete zakoupit letenku do Madridu, Valencie či Barcelony i za 2500 Kč. V některých letech nalétávají i katalánské město Gerona, v roce 2010 jen z Brna a Ostravy. Personál mluví česky, neboť jde o českou společnost Travel Service.

VUELING - španělská společnost, jejíž domácím letištěm je Barcelona. Zpáteční letenky prodávají od 100 eur. Jejich rezervační systém umožňuje zvolit i jiné destinace s přestupem, což je na nízkonákladovou společnost nadstandart. Personál mluví španělsky a anglicky.

RYANAIR - největší lowcost dopravce v Evropě létá přes sezónu 2011 z Brna do Alicante. Mohutně však expanduje na letišti v Bratislavě, odkud létá na pravidelných linkách do  Alicante, Malagy a rovněž do Palmy na Mallorce a na Kanárské ostrovy (ostrov Gran Canaria). Každý týden nabízí irský dopravce na svých stránkách různé akce a letenka se dá koupit třeba i za směšných 130 Kč včetně poplatků. Pozor však dávejte na extra poplatky. Za zavazadlo do 15 kg zaplatíte 15 euro jedním směrem a za platbu kartou asi 10 euro. Komu nevadí přestup, může se společností letět z Prahy do Frankfurtu či Birminghamu, kde má Ryanair velké základny a odtud je nabídka španělských destinací ještě širší. Moravané mohou využít letů z Brna na domovské letiště Ryanairu (londýnské letiště Stansted) a odtud je nabídka úplně nejširší - asi do 20 destinací!!! Přestupem však riskujete, v případě zpoždění se propadlé jízdné nevrací. Personál mluví anglicky, španělsky a výjimečně i česky.